ЛЮБОВ
довготерпелива, любов – лагідна, вона не заздрить, любов не чваниться, не надимається, не бешкетує, не шукає свого, не поривається до гніву, не задумує зла; не тішиться, коли хтось чинить кривду, радіє правдою; все зносить, в усе вірить, усього надіється, все перетерпить.
ЛЮБОВ НІКОЛИ НЕ ПРОМИНАЄ!

Українські церковні традиції

Слава Ісусу Христу!

Любі, у Христі, брати й сестри, шановні відвідувачі моїх приватних блогів, створюючи нову сторінку під назвою "Українські церковні традиції", пропоную вам дещо заглибитися в історію рідного краю та української нації, щоб через ретроспективний аналіз зачерпнути звідти безцінні духовні й національні скарби, які нам належить знати, щоб любити їх, плекати та примножувати на славу Божу, на честь України, а собі на спасіння.

Отже, незабаром світлий празник Воскресіння Господа нашого, Ісуса Христа, або ж Великдень, тож готуючи свої душі до гідного вшанування свята Господнього воскресіння, ми також дбаємо про приготування святкової трапези, яку неможливо уявити без паски, випеченої своїми руками, отриманої в подарунок або ж купленої у крамниці. 

Паска схожа на церковний артос – великий хліб із зображенням хреста з терновим вінком (на знак перемоги Христа над смертю) або іконою Воскресіння. Він є одним з найдавніших символів Воскресіння Христа (Апостоли під час трапези залишали середнє місце за столом порожнім і клали на нього хліб, що призначався Ісусу). У дні святкування Великодня артос обносять з хресним ходом навколо храму і залишають на особливому столі (предложення) за прикладом Апостолів, а згодом роздають вірним.

Паска – домашній еквівалент артоса. Для приготування паски використовуються дріжджі, які замінюють опрісноки зі Старого Завіту. З цієї причини символічно дріжджова паска – це перехід від Старого Завіту до Нового.
Рецептів паски існує стільки, скільки тих, хто її випікає: звичайний і по-монастирському, з помадкою або посипанням, старовинний і сільський, кондитерський, з шоколадом, з шафраном. Але щоб створити свій, особливий рецепт паски, потрібно спочатку навчитися випікати її традиційний варіант.

І тут є свої секрети. Отже, перше, що важливо – це підготовка продуктів. Родзинки потрібно ретельно перебрати, промити і просушити. Борошно просіяти, щоб тісто вийшло пишніше, а з цукрової пудри видалити грудочки. Форми для випічки промити і просушити, виклавши на дно промаслений папір, а стінки промастити маслом і посипати панірувальними сухарями (можна використовувати для цього подрібнені горіхи або мигдаль). До речі, випікати паску можна в найрізноманітніших формах. Можна використати, наприклад, великий широкий баняк (не забудьте зняти ручки, якщо вони не жаростійкі!) Бляшанки з-під горошку або згущеного молока (ці маленькі пасочки, які дуже подобаються дітям).

Рецепт приготування паски

Необхідні продукти:

    1 літр пареного молока,
    3 склянки цукру,
    5 цілих яєць і 5 яєчних жовтків,
    1 склянка топленого вершкового масла,
    1 склянка сметани,
    1 склянка олії,
    100 г дріжджів,
    1 чайна ложка солі,
    цедра 1 лимона,
    просіяне борошно – скільки ввійде (приблизно 2 кг),
    родзинки або цукати – за смаком.

Тому, хто вирішив спекти паску, доведеться забути про економію часу і коштів. Тісто для паски вимагає до себе багато уваги, а продукти необхідно використовувати найвищої якості. Ось рецепт як приготувати паску:

Готуємо паску:

    1. Розтопіть масло і дайте йому охолонути. Вийміть сметану із холодильника, щоб вона нагрілася до кімнатної температури. Підігрійте парене молоко на газовій плиті, або у мікрохвильовій печі. Тісто на паску є вибагливе, йому потрібні спокій і тепло. Тому увімкніть духовку та закрийте двері на кухню, щоб зберети тепло та уникнути протягів. Намагайтеся зайвий раз не відкривати двері.

    2. Вилийте в миску склянку теплого але не гарячого молока, додайте у нього столову ложку цукру та дріжджі. Розмішайте суміш до повного розчинення складників. Додайте стільки борошна, щоб утворилося рідке тісто. Ретельно перемішайте, щоб позбутися грудок. Це тісто називається опара. Залишіть тісто у найтеплішому місці на 30-60 хв., попередньо накривши миску рушником.

    3. Відділіть жовтки від білків. Збийте 5 білків міксером на піну. Поспупово додайте до білків 10 жовтків та цукор, збиваючи їх міксером до цілковитого розчинення цукру.

    4. В окрему миску помістіть сметану, цедру, сіль, тепле молоко, змішуючи до однорідності. Додайте цю суміш до опари та добре перемішайте дерев’янною лопаткою або ложкою. Додайте у миску збиті білки із жовтками і знову перемішайте.

    5. Додавайте невеликими порціями просіяне борошно, ретельно перемішуючи лопаткою тісто. Коли стане важко мішати лопаткою, продовжуйте місити тісто на паску руками. Вилите у миску із тістом розтоплене масло. Місіть тісто доти, доки воно перестане липнути до стінок посудини (близько години). Далі вилийте та вмісіть у тісто олію.

    6. Накрийте тісто рушником та поставте на 2-3 години у тепле місце. Важиво, щоб тісто займало не більше половини об’єму посудини, у іншому випадку під час бродіння йому може не вистачити місця (і... втече.?!).

    7. Через півтори-дві години, якщо тісто підійшло, то підбийте та вимісіть його ще раз, щоб воно опало та знову залишіть підходити. Тісто для паски повинне підходити хоча б два рази. Під час вимішування вдруге, додайте промиті і обкатані в борошні родзинки або цукати.

    8. Під час того, як тісто доходить, почніть підготовляти форми для пасок. Можна взяти будь-які циліндричні ємності з вогнетривкого матеріалу та з пласким дном. Можна придбати спеціалні форми у крамницях, або ж використати баняки, емальовані горнята або високі консервні бляшанки. Із пергаментного паперу або фольги для кожної форми виріжте кола, які повинні бути на пів сантиметра більші за розмір дна. Із того ж матеріалу виріжте прямокутник завдовжки трохи більший, ніж обхват форми і заввишки на 5-7 см більше від висоти форми. Змастіть вирізки олією або смальцем та помістіть у форми спершу боки, а потім дно. Краї бокових вирізок повині виступати понад формою, щоб спечена паска не набула форми гриба. Присипте вкладений у форми папір борошном, манкою або подрібненими сухарями.

    9. Включіть духовку, щоб прогрівалася. Наповніть форми тістом не більше, ніж на половину їхнього об’єму, не враховуючи запасу із паперу. Якщо тіста забагато – зробіть другий захід. Після розкладання тіста дайте йому ще раз підійти у формах, накривши рушником. Дочекайтеся поки тісто підняється до країв форми. Змастіть верх паски збитим яйцем та помістіть у духовку з температурою 170-180 °С.

    10. Час випікання залежить від розміру паски. Велику паску необхідно пекти близько години, мала буде готова через пів години. Щоб паски не осіли не заглядайте у духовку перші 30 хвилин випікання. Ознака готовності – поверхня паски набула золотаво-коричневого кольору.

    11. Після досягнення стану готовності вийміть паски із форм, потягнувши за краї паперу та розставне на тарілки. Можна посипати паски присипкою, цукром-пудрою або іншими прикрасами.

СМАЧНОГО!

Немає коментарів: